Homeopatija je komplementarna oz. dopolnilna veja medicine, ki vrača človeka v stanje zdravja in ravnovesja na naraven način – z zdravili, ki ne vsebujejo sintetičnih kemičnih spojin in ne obremenjujejo telesa s škodljivimi neželenimi učinki. Homeopatija je način zdravljenja s pripravki iz narave, ki krepijo samozdravilno moč telesa, povečujejo njegovo imunost in spodbujajo življensko silo v telesu (imunski sistem, chi…).
Začetnik danes po vsem svetu razširjene metode zdravljenja je nemški zdravnik Samuel Hahnemann (1755-1843), ki je tako kot že njegova predhodnika Hippocrates (460-377 pr.n.št) in Paracelsus (1493-1541) poznal zakon podobnosti : Podobno naj se zdravi s podobnim ! (Similia similibus curentur.) Ponovno je obudil to pravilo in ga utemeljil s prakso – opazil je, da so se v primeru, ko je zdrav človek jemal kinin (s katerim so sicer zdravili malarijo), pri njem pojavili znaki, podobni malariji.
S poizkušanjem raznih substanc je ugotovil, da pripravek, ki povzoča določene znake pri zdravem človeku, enake znake zdravi pri bolnem – npr. pitje kave pri zdravem človeku vzpodbudi živčni sistem in ga naredi nespečnega. Kava, pripravljena na homeopatski način (Coffea cruda) pa bo nespečnost zdravila.
Leta 1807 je Hahnemann po 6-letnem preizkušanju javnosti predstavil svoje ideje pod imenom homeopatija ( grško homois = podobno; pathos = bolezen), kar bi torej dobesedno pomenilo “podobna bolezen”.
Homeopatija torej pomeni zdravljenje z zdravilnimi sredstvi (remedijami), ki v velikih odmerkih pri zdravi osebi izzovejo določene simptome, bolnega s podobnimi težavami pa ozdravijo. Podobnost med kliničnimi znaki pacienta in eksperimentalnimi znaki pri zdravi osebi si lahko pogledamo še na primeru čebule. Pri zdravem človeku, ki reže čebulo, se pojavijo podobni znaki, kot jih ima bolnik s senenim nahodom. V homeopatiji torej velja, da snov v velikih odmerkih povzoča reakcijo (v našem primeru solzenje, draženje oči ipd.), v minimalnih količinah (homeopatski pripravek iz čebule, Alium cepa) pa omogoča zdravljenje podobnih simptomov (t.j. senenega nahoda v omenjenem primeru).
Naročite se na:
Objavi komentarje (Atom)
Ni komentarjev:
Objavite komentar